by admin | Aug 20, 2018 | Blog
Makijaż permanentny brwi jest najczęściej wykonywanym zabiegiem w moim gabinecie kosmetycznym. Ze względu na popularność makijażu permanentnego oraz jego reklamę w mediach zgłaszają sie do nas klientki, które są zdecydowane na zabieg, ale tak naprawdę nie są do końca świadome na czym on polega. Aby uniknąć rozczarowania klientki należy przeprowadzić szczegółowe konsultacje. Przedstawię dzisiaj jak takie konsultacje odbywają się w moim salonie “Butterfly Effect Permanent Makeup & Beauty Salon” (https://bepermanentmakeup.ie/).
1) KONSULTACJA ON LINE. Każdy terapeuta pracujący w moim salonie został przeszkolony w temacie przeprowadzania rozmowy z potencjalnym klientem, który kontaktuje się z nami telefonicznie lub wysyła maila z zapytaniem o zabieg. Jeżeli pacjentka dzwoni, to oprócz udzielenia wyczerpujących odpowiedzi na jej pytania, proszona jest również o podanie adresu e-mail, na który następnie wysyłane są linki do strony internetowej salonu. Znajdują się tam informacje na temat pielęgnacji pozabiegowej, krótki opis procedury oraz najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami. Te same linki są wysyłane w przypadku rezerwacji wizyty on line. Dzięki temu nasze klientki są bardziej świadome, a nam nie umknie żadna istotna do przekazania informacja. Generuje to także ruch na stronie WWW salonu, co poprawia jej pozycjonowanie.
Kiedy zgłaszają sie do nas panie pragnące wykonać korektę ostrego makijażu, prosimy je wówczas o przesłanie zdjęć brwi. Pozwala nam to szybko i sprawnie ocenić czy korekta jest możliwa. Jest to wygodne rozwiązanie, które poprzedza rezerwację wizyty w salonie. Oczywiście nie w każdym przypadku ocena na podstawie otrzymanego zdjęcia jest wystarczająca i wykluczy konieczność konsultacji w salonie.
Za pomocą mailowej konsultacji możemy też ułatwić klientowi podjęcie decyzji, co do wyboru techniki MP, a przy okazji skracamy w ten sposób czas konsultacji „na żywo”. W moim salonie najpopularniejsze metody makijażu permanentnego brwi to: microblading, shading lub technika combo. Często zdarza się, że panie nie znają różnic pomiędzy tymi metodami, dlatego mamy przygotowane ilustracje graficzne wraz z krótkim opisem powyższych technik. Tak przygotowany informator wysyłamy do klientki, aby ułatwić jej podjęcie świadomej i jak najlepszej decyzji.
2) KONSULTACJA WSTĘPNA. Podczas tej konsultacji terapeuta wykonuje test uczuleniowy oraz ponownie tłumaczy przebieg całego zabiegu. Na tym etapie dobrze jest zapytać wprost klientkę o jej oczekiwania co do efektu końcowego. Jeżeli nie są one realne, należy o tym od razu poinformować, dzięki temu unikniemy rozczarowania klientki.
W przypadku kiedy mamy do czynienia z klientką niezdecydowaną, która podczas konsultacji oczekuje od nas pomocy w podjęciu decyzji czy powinna wykonać makijaż permanentny, czy też nie, nigdy jej do tego nie namawiajmy. Naszym zadaniem jest udzielić wyczerpujących odpowiedzi na pytania, opowiedzieć o zabiegu, wykonać test uczuleniowy, ale nigdy nie należy zachęcać do wykonania zabiegu. To musi być świadoma i dobrowolna decyzja każdej klientki.
Ten etap konsultacji może być rozszerzony o analizę kolorystyczną oraz dobór pigmentu.
3) KONSULTACJA PRZEDZABIEGOWA. Następuje bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu. Na tym etapie wyjaśniamy najważniejsze informacje znajdujące się w kontrakcie. Kieruję jej uwagę na zdania mówiące iż MP jest zabiegiem wieloetapowym oraz wymagane są korekty. Przypominam jak będzie wyglądał pigment zaraz po zabiegu, a jak po etapie gojenia. Powtarzam również zasady dotyczące pielęgnacji pozabiegowej. Klientka wypełnia kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia. Jeżeli na tym etapie trafiam na osobę, która skreśla zdania w kontrakcie lub nie zgadza się z jego postanowieniami, odmawiam wykonania zabiegu!
W momencie, kiedy mamy już podpisaną umowę, przystępujemy do wyboru koloru oraz kształtu. Zwracam uwagę czy klientka pojawia sie w salonie z mocno zaznaczonym makijażem brwi i oczu, czy jest on mniej widoczny. Staram się ustalić czy farbuje brwi henną, jeśli tak to na jaki kolor, czy lubi mocno podkreślone brwi. Na podstawie tych kilku pytań przedstawiam 3 propozycje kolorystyczne pigmentu. Następnie przygotowuję projekt brwi. Kiedy klientka jest już zadowolona i zaakceptuje narysowany kształt, a projekt mieści się również w moich normach estetyki, rozpoczynam zabieg. Po wykonaniu zabiegu podaję klientce lusterko, aby zaakceptowała efekt końcowy mojej pracy.
Powyższe 3 etapy konsultacji są w mojej pracy bardzo istotne, pozwalają zminimalizować czas, a także ryzyko niespełnienia oczekiwań klientki. Pamiętajmy, że pacjentka powinna być świadoma tego jaki efekt chce uzyskać. Jeżeli nasza klientka sama nie wie czego dokładnie oczekuje po zabiegu, tym bardziej nie może tego wiedzieć kosmetyczka lub kosmetolog. I tym trudniej będzie nam zagwarantować satysfakcję z efektu końcowego.
Powodzenia
Aleksandra Pawlak-Gudej
by admin | Aug 20, 2018 | Blog
Od kilku lat obserwuję „boom” na zabiegi makijażu permanentnego. Szczególną popularnością cieszy się zabieg rekonstrukcji brwi metodą microblading. Jako trener mikropigmentacji oraz właściciel Butterfly Effect Beauty Salon w Dublinie, pragnę się podzielić wieloletnim doświadczeniem, zarówno w kwestii wykonywania zabiegu jak i doboru treningu.
Czy makijaż permanentny jest permanentny?
Nie. Prawidłowa nazwa makijażu permanentnego to makijaż semi-permanentny. Jednakże powszechnie używana jest forma skrócona – „makijaż permanentny”. Prawidłowo wykonany tatuaż kosmetyczny powinien utrzymywać się maksymalnie do 2 lat. Nie oznacza to (jak zazwyczaj klientki uważają ), że przez 2 lata brwi będą wyglądać tak samo. Makijaż permanentny może się odbarwić lub nierównomiernie wyblaknąć. Dlatego co 1-1,5 roku zalecane są korekty zabiegu. Klientki bardzo często nie rozumieją tego procesu, gdyż żadna reklama o tym nie wspomina, co może w przyszłości być przyczyną rozczarowania klienta. Aby tego uniknąć należy przed zabiegiem poinformować pacjenta o konieczności ponownego zabiegu za 1-1,5 roku.
Czy makijaż permanentny jest zabiegiem jednoetapowym?
Nie. Makijaż permanentny nie jest zabiegiem jednoetapowym. Aby uzyskać zadowalające rezultaty zabieg powinien być powtórzony po około 1-3 miesiącach od pierwszej procedury. Ilość powtórzeń zależy od wielu czynnikow i nie jest w 100% przewidywalna. Zależy od typu skóry, czynników zewnętrznych, wieku i trybu życia klienta.
Czy każda kosmetyczka może wykonywać makijaż permanentny?
Makijaż permanentny może wykonywać każda osoba, która po odbyciu kursu otrzymała certyfikat. Należy jednak pamiętać, iż jest to forma tatuażu i do jej wykonania wymagane są również uzdolnienia artystyczne. Niestety, firmy organizując szkolenia często kierują się chęcią zysku i kursy odbywają się w dużych grupach. W takich warunkach nie ma możliwości sprawdzenia zdolności manualnych kursantek. Wybierając trening należy zwrócić uwagę ilu osobowa jest grupa oraz ile czasu może poświęcić trener 1 osobie. Najbardziej wartościowe szkolenia prowadzone są w grupach 1-2 osobowych, przez ok. 2 dni na jedną technikę. Powinnyśmy się również kierować samokrytycyzmem i umieć obiektywnie ocenić swoje zdolności manualne. Firmy szkolące natomiast nie powinny „sprzedawać” certyfikatów. Przed otrzymaniem certyfikatu, kursant powinien przygotować case study, a kiedy jest taka potrzeba – uczestniczyć w dodatkowym dniu doszkalającym.
Czy makijaż permanentny metodą microblading wyglądem przypomina prawdziwe brwi?
Makijaż permanentny metodą włoskową wygląda tak naturalnie jak tylko makijaż permanentny może wyglądać. Musimy jednak pamiętać, iż nie jest to implantacja włosów tylko forma kosmetycznego tatuażu. Przed wykonaniem zabiegu należy zweryfikować oczekiwania klienta. Kilent musi sobie zdawać sprawę, iż tatuaż nigdy nie będzie wyglądał identycznie jak włos. Może wyglądać bardzo podobnie, jednak jest to płaski rysunek a finalny kolor może odbiegać od koloru włosa.
Czy klient może sobie wybrać kolor makijażu permanentnego?
Każda firma kosmetyczna posiada gamę kolorystyczną pigmentów. Jednak dobór pigmentu jest znacznie trudniejszy niż wybór ołówka do brwi. Kierując się oczekiwaniami klienta kosmetyczka musi ocenic ton skóry i przewidzieć jak konkretny pigment będzie wyglądał po zagojeniu. Musimy pamiętać, że pigment będzie przykryty warstwą naskórka, która u każdej osoby ma indywidualny odcień. Jest to trudna umiejętność, którą nabywa się przez lata doświadczeń. Należy pamiętać, iż finalny efekt kolorystyczny nie jest w 100% przewidywalny i zależy od wielu czynników.
Czy metoda microblading jest najlepsza?
Microblading jak każda technika makijażu permanentnego ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Plusem metody jest szybki czas wykonania zabiegu, niskie koszty oraz delikatny efekt. Jest to metoda polecana dla osób, które rozpoczynają swoją karierę w świecie makijażu permanentnego. Jest ona stosunkowo łatwa do nauczenia, a efekt końcowy bardzo estetyczny i łatwy do ewentualnego skorygowania. Minusem jest aplikacja niewielkich ilości pigmentu, co zmniejsza trwałość makijażu.
Czy istnieją inne techniki rekonstrukcji łuku brwiowego?
Tak istnieją. W zależności od oczekiwań klienta możemy stosować:
Technikę hybrydową (microblading + shading). Plusem tej metody jest bardziej wyraźny zarys brwi z wciąż widocznymi włoskami.
Metoda włoskowa – wykonywana za pomocą elektrycznego urządzenia. Efekt jest bardzo podobny jak w przypadku microbladingu, jednak wykonanie zabiegu jest bardziej czasochłonne, a efekt może sie krócej utrzymywać.
Metoda shading – skierowana jest dla osób , które lubią wyraźny efekt cienia na łuku brwiowym. Wygląda mało naturalnie, natomiast posiada grono zwolenników.
Metoda ombre – metoda cienia, gdzie nasada brwi jest tylko trochę zagęszczona imitacją włosów, natomiast trzon i ogon brwi są wycieniowane od jasniejszego do ciemniejszego koloru, z wyraźniejszym zaznaczeniem dolnej linii brwi. Jest to metoda imitująca brwi podkreślone kredką oraz cieniem. Daje efekt High Definition Eyebrows.
Czy brwi w makijażu permanentnym muszą być identyczne jak „bliźniaczki”?
Nie nie muszą być. Brwi powinny być jak siostry, ale nie bliźniaczki i też nie jak dalekie kuzynki. W doborze kształtu brwi należy kierować się kształtem naturalnych brwi oraz kształtem kości budujących łuk brwiowy. Przed wykonaniem zabiegu makijażu permanentnego należy wykonać rysunek wstępny. Wykonujemy nim korektę kształtu brwi oraz ewentualnej asymetrii. Jednak w przypadku dużych różnic pomiędzy prawą i lewą połową twarzy lub wysokości, na których brwi są położone, całkowita korekta może być niemożliwa. Przed przystąpieniem do zabiegu należy przedstawić klientce narysowany „projekt” do akceptacji. Klient może nas wtedy poinformować o zmianach jakie chciałby nanieść. Nie zgadzajmy się na wykonanie zabiegu w przypadku kształtów znacznie odbiegających od norm. Pamiętajmy, iż wykonany przez nas makijaż permanentny to nasz podpis na czyjejś twarzy.
Czy praca jako permanent make up artist jest łatwa, miła i przyjemna?
Tak. W przypadku większości zabiegów klienci są bardzo wdzięczni za przywrócenie poprawnego wyglądu brwi. Jednak zdarzają się czasem osoby, które nie rozumieją zabiegu lub mają nadmierne oczekiwania. Makijaż permanentny to wbrew pozorom poważny zabieg, którego efekty pozostają na lata. Musimy pamiętać, aby klient przed zabiegiem zapoznał się z treścią i podpisał formularz zgody na zabieg. Ta formalność jest to niezmiernie ważna.
Czy mikropigmentacja to tylko chwilowa moda?
Moim zdaniem nie. Od kilku lat zainteresowanie zabiegami wzrasta zarówno w Europie jak i w U.S.A oraz krajach Azji. Uważam, że za parę lat zabieg makijażu permanentnego będzie tak popularny i powszechnie dostępny jak teraz eyebrow tint and shape. Mikropigmentacja to branża rozwijająca się bardzo silnie, a klientów na zabiegi nie brakuje. Bardzo dużo osób potrzebuje pomocy w przypadku utraty brwi lub rzęs w następstwie przebytej choroby. Szerokie jest tez grono kobiet, które marzą by co rano budzić się w makijażu.
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać kilka mitów na temat makijażu permanetnego.
Jeżeli chciałabyś rozpocząć karierę jako Permanent MakeUp Artist, zapraszam na treningi w Be Permanent MakeUp & Advanced Beuty Academy.
Powodzenia
Aleksandra Pawlak-Gudej
by admin | Aug 20, 2018 | Blog
Zapraszamy na relację z Międzynarodowej Konferencji Makijażu Permanentnego, która odbyła się na początku listopada w Amsterdamie.
Zazwyczaj w swoich artykułach doradzam jak prowadzić salon beauty lub wypowiadam się na temat technicznych zagadnień zabiegów kosmetycznych. Dzisiaj nie będę pisać o zabiegach, ani udzielać porad. Przeniosę was w świat permanent make up artists.
Obecnie makijaż permanentny stał się nie tylko popularnym zabiegiem, ale także sposobem życia linergistek. Ja zajmuję się makijażem permanentnym od 5 lat, specjalizuję się w metodzie microblading. Prowadzę salon makijażu permanentnego oraz własną akademię, które są regularnie prezentowane na targach kosmetycznych w Dublinie. Brzmi to jak nieustanna praca, a tymczasem bycie permanent make up artist to także przynależność do elitarnego grona terapeutów, gdzie podnoszenie własnych kwalifikacji przeplata sie z ekskluzywnymi eventami. Właśnie wróciłam z międzynarodowej konferencji makijażu permanentnego w Amsterdamie (link do konferencji http://www.pmuworldconference.com/en/home-default/ ). Jak taka konferencja wygląda? W tym roku w wydarzeniu wzięło udział 198 uczestników oraz wykładowców z 40 krajów, rozmieszczonych na 6 kontynentach świata. Całe wydarzenie odbyło się w 5 gwiazdkowym hotelu w samym sercu Amsterdamu. Przepych towarzyszył nam na każdym kroku.
W dniu poprzedzającym konferencję odbyły sie mistrzostwa makijażu permanentnego, w których wzięło udział 58 terapeutów. Poziom mistrzostw był niezwykle wysoki, uczestniczyli w nich najlepsi z najlepszych, już sam udział w konkursie był wyróżnieniem.
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od oficjalnej ceremonii otwarcia, podczas której zostali zaprezentowani wykładowcy – najlepsi światowi specjaliści w branży makijażu permanentnego. Tematyka wykładów była bardzo różnorodna (można się z nią zapoznać w końcowej części artykułu), zaczynając od prezentacji technik z dalekich Chin, a kończąc na sekretach mistrzów z Rosji. Pomiędzy wykładami uczestnicy mogli się poznać oraz wymienić doświadczeniami. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyła się uroczysta “gala dinner” oraz ogłoszenie wyników mistrzostw. Bal rozpoczynał bankiet, na którym kelnerzy częstowali proseco oraz wyszukanymi przekąskami. Obowiązkowe było również pozowanie do zdjęć na tzw. „ściance”, gdzie profesjonalny fotograf utrwalał na zdjęciach wszystkich gości. Następnie zostaliśmy poproszeni o przejście do sali balowej. Przy 10-osobowych stolikach, integrując się z kolegami z całego świata, rozkoszowaliśmy sie szampanem oraz wyborną kolacją, którą uprzyjemniała nastrojowa muzyka grana na żywo. Kiedy uczestnicy już się zintegrowali, zaczęła sie zabawa, która trwała do rana. Dodam jeszcze, że jak przystało na wytwornym balu w wysublimowanym towarzystwie obowiązywał balowy dress code, podążając za instrukcjami z zaproszenia: “ black tie and dress to impress…”.
Drugi dzień konferencji rozpoczął sie nieco później. Pomiędzy wykładami wymienialiśmy się biznesowymi kontaktami z kolegami z całego świata. Na koniec konferencji odbyło się uroczyste pożegnanie uczestników. To była chwila, podczas której dało się odczuć, że wraz ze światowej sławy autorytetami w dziedzinie makijażu permanentnego, stanowimy jedną wielką, elitarną rodzinę.
Tak więc świat makijażu permanentnego to nie tylko praca z klientami oraz ciągłe doszkalanie się, ale także uczestnictwo w elitarnych mistrzostwach oraz balach w eleganckich hotelach. Przede mną już w grudniu kolejne spotkanie w gronie doświadczonych linergistek. Będzie to X-mass party w Dublinie.
Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę przybliżyć Wam świat permanent make up artists.
Jeżeli chciałabyś, aby makijaż permanentny stał sie Twoim sposobem na życie, zapraszam do mojego świata.
Tematy wykładów podczas Permanent Make Up World Conference 2017:
Giada Longo-The secret blush, Karen Betts-Realism Brows to Brushed-Up Brows, Rebecca Chung-Celebrows, Vicky Martin-3D Areola, Alina Soloveva-Sculptural Lips, Ksenia Generalova-Magic Eyes, Alessia di Carlo-Scalp pigmentation, Zhang Man- Rhythm Sketch, Katarzyna Pawlowska- Ombre Lips Flower Effect
Aleksandra Pawlak-Gudej
Butterfly Effect Beauty Salon
BE Permanent MakeUp & Advance Beauty Academy
by admin | Aug 20, 2018 | Blog
Każdy kto śledzi ostatnie artykuły na portalu Kosmetyka Profesjonalna, zapewne już mnie zna. Nazywam się Aleksandra Pawlak-Gudej. Jestem właścicielem “Butterfly Effect Beauty Salon” w Dublinie (https://bepermanentmakeup.ie/) oraz “BE Advanced Beauty Academy” (http://academy.bepermanentmakeup.ie//). Posiadam certyfikat ITEC trenera kosmetologii oraz wieloletnie doświadczenie nauczycielskie. Jestem autorem publikacji do Irlandzkiej prasy branżowej – “Salon Magazine” (https://www.salonmagazine.ie/). Specjalizuję się w makijażu permanentnym metodą microblading. Dzisiaj chciałabym przybliżyć techniki manualne makijażu permanentnego.
Techniki manualne to takie, które są wykonywane bez użycia elektrycznego urządzenia do makijażu permanentnego. Niektórzy eksperci nawet nie kwalifikują metody microblading do makijażu permanentnego lecz traktują jako osobną grupę zabiegową. Moim zdaniem wszystkie tatuaże kosmetyczne to makijaż permanentny. Podzieliłabym zabiegi na techniki manualne oraz na techniki maszynowe.
Do technik manualnych zaliczam: makijaż permanentny brwi metodą microblading, manual shading (manualne cieniowanie), a także combo, eyeliner oraz manualną pigmentację ust.
- Metoda microblading
Pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego rysunku włosa, który jest grubszy u nasady, a zwęża sie ku końcowi. Włos może mieć rożne ułożenie, grubość oraz długość. Zabieg jest szybki oraz bardzo komfortowy dla klientki, a efekt utrzymuje się przez około 12-18 miesięcy. Jest to świetna technika dla klientek pragnących zagęścić oraz podkreślić naturalny łuk brwiowy. Do wykonania rysunku włosa wykorzystujemy igły akupunkturowe połączone w tzw. “blade”- ostrze. Igły te posiadają różne grubości oraz różną elastyczność. Mogą być ułożone ukośnie lub w literę “U”. Ilość Igieł budująca ostrze uzależniona jest od długości włosa, który chcemy wytatuować. Natomiast o szerokości włosa decyduje grubość użytej igły. Elastyczność igieł dobierana jest w zależności od kondycji skóry klienta. Decyzja o kształcie ostrza ( “U” lub ukośne) uzależniona jest od preferencji i techniki pracy terapeuty.
- Metoda manualnego cienia
Pozwala uzyskać efekt delikatnego cienia na brwi typu ombre. Jest idealna dla klientek lubiących brwi podkreślone makijażem. Imituje puder/cień na łuku brwiowym. Dolna linia brwi jest wypigmentowana bardziej intensywnie, natomiast na górnej linii brwi oraz na nasadzie uzyskujemy efekt rozproszenia. Do wykonania tego typu zabiegu używane są specjalne igły do cieniowania (shadingu). Występują one w różnych konfiguracjach. Ułożone są grupowo lub liniowo. Igły wbijane są pod katem prostym. Dzięki temu uraz skóry jest minimalny, co przyspiesza proces gojenia. Pigmentacja jest płytka lecz warstwowa. Efekt utrzymuje sie około 12 miesięcy.
- Metoda mieszana (combo)
Stanowi połączenie dwóch powyższych technik. Klientka ma wytatuowaną zarówno imitację włosa metodą microblading, jak i cień metodą manualnego cieniowania (manual shading). Jest to doskonała opcja dla Pań posiadających bardzo mało naturalnych włosów. Łuk brwiowy jest podkreślony, a dzięki imitacjom włosa wygląda trójwymiarowo. Przestrzenie pomiędzy wytatuowanymi włosami są przyciemnione. Daje to optyczny efekt wypełnienia brwi. Makijaż metodą mieszaną utrzymuje sie około 12-18 miesięcy.
Techniki manualne wykorzystywane są również w pigmentacji kreski na powiece oraz ust. Cechują sie minimalnym uszkodzeniem naskórka oraz szybkim procesem gojenia. Nie wymagają zakupu drogiego sprzętu do mikropigmentacji, polecane jest natomiast stosowanie pigmentów do technik manualnych. Tego typu pigmenty są gęste, co ułatwia prace za pomocą pena. Zabiegi są bardzo komfortowe dla klienta, ponieważ nie odczuwa on drgań oraz nie słyszy dźwięku pracującego urządzenia do makijażu permanentnego. Polecam techniki manualne dla kosmetyczek, które zaczynają swoją przygodę z makijażem permanentnym.
Aleksandra Pawlak-Gudej
Recent Comments