Od kilku lat obserwuję „boom” na zabiegi makijażu permanentnego. Szczególną popularnością cieszy się zabieg rekonstrukcji brwi metodą microblading. Jako trener mikropigmentacji oraz właściciel Butterfly Effect Beauty Salon w Dublinie, pragnę się podzielić wieloletnim doświadczeniem, zarówno w kwestii wykonywania zabiegu jak i doboru treningu.
Czy makijaż permanentny jest permanentny?
Nie. Prawidłowa nazwa makijażu permanentnego to makijaż semi-permanentny. Jednakże powszechnie używana jest forma skrócona – „makijaż permanentny”. Prawidłowo wykonany tatuaż kosmetyczny powinien utrzymywać się maksymalnie do 2 lat. Nie oznacza to (jak zazwyczaj klientki uważają ), że przez 2 lata brwi będą wyglądać tak samo. Makijaż permanentny może się odbarwić lub nierównomiernie wyblaknąć. Dlatego co 1-1,5 roku zalecane są korekty zabiegu. Klientki bardzo często nie rozumieją tego procesu, gdyż żadna reklama o tym nie wspomina, co może w przyszłości być przyczyną rozczarowania klienta. Aby tego uniknąć należy przed zabiegiem poinformować pacjenta o konieczności ponownego zabiegu za 1-1,5 roku.
Czy makijaż permanentny jest zabiegiem jednoetapowym?
Nie. Makijaż permanentny nie jest zabiegiem jednoetapowym. Aby uzyskać zadowalające rezultaty zabieg powinien być powtórzony po około 1-3 miesiącach od pierwszej procedury. Ilość powtórzeń zależy od wielu czynnikow i nie jest w 100% przewidywalna. Zależy od typu skóry, czynników zewnętrznych, wieku i trybu życia klienta.
Czy każda kosmetyczka może wykonywać makijaż permanentny?
Makijaż permanentny może wykonywać każda osoba, która po odbyciu kursu otrzymała certyfikat. Należy jednak pamiętać, iż jest to forma tatuażu i do jej wykonania wymagane są również uzdolnienia artystyczne. Niestety, firmy organizując szkolenia często kierują się chęcią zysku i kursy odbywają się w dużych grupach. W takich warunkach nie ma możliwości sprawdzenia zdolności manualnych kursantek. Wybierając trening należy zwrócić uwagę ilu osobowa jest grupa oraz ile czasu może poświęcić trener 1 osobie. Najbardziej wartościowe szkolenia prowadzone są w grupach 1-2 osobowych, przez ok. 2 dni na jedną technikę. Powinnyśmy się również kierować samokrytycyzmem i umieć obiektywnie ocenić swoje zdolności manualne. Firmy szkolące natomiast nie powinny „sprzedawać” certyfikatów. Przed otrzymaniem certyfikatu, kursant powinien przygotować case study, a kiedy jest taka potrzeba – uczestniczyć w dodatkowym dniu doszkalającym.
Czy makijaż permanentny metodą microblading wyglądem przypomina prawdziwe brwi?
Makijaż permanentny metodą włoskową wygląda tak naturalnie jak tylko makijaż permanentny może wyglądać. Musimy jednak pamiętać, iż nie jest to implantacja włosów tylko forma kosmetycznego tatuażu. Przed wykonaniem zabiegu należy zweryfikować oczekiwania klienta. Kilent musi sobie zdawać sprawę, iż tatuaż nigdy nie będzie wyglądał identycznie jak włos. Może wyglądać bardzo podobnie, jednak jest to płaski rysunek a finalny kolor może odbiegać od koloru włosa.
Czy klient może sobie wybrać kolor makijażu permanentnego?
Każda firma kosmetyczna posiada gamę kolorystyczną pigmentów. Jednak dobór pigmentu jest znacznie trudniejszy niż wybór ołówka do brwi. Kierując się oczekiwaniami klienta kosmetyczka musi ocenic ton skóry i przewidzieć jak konkretny pigment będzie wyglądał po zagojeniu. Musimy pamiętać, że pigment będzie przykryty warstwą naskórka, która u każdej osoby ma indywidualny odcień. Jest to trudna umiejętność, którą nabywa się przez lata doświadczeń. Należy pamiętać, iż finalny efekt kolorystyczny nie jest w 100% przewidywalny i zależy od wielu czynników.
Czy metoda microblading jest najlepsza?
Microblading jak każda technika makijażu permanentnego ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Plusem metody jest szybki czas wykonania zabiegu, niskie koszty oraz delikatny efekt. Jest to metoda polecana dla osób, które rozpoczynają swoją karierę w świecie makijażu permanentnego. Jest ona stosunkowo łatwa do nauczenia, a efekt końcowy bardzo estetyczny i łatwy do ewentualnego skorygowania. Minusem jest aplikacja niewielkich ilości pigmentu, co zmniejsza trwałość makijażu.
Czy istnieją inne techniki rekonstrukcji łuku brwiowego?
Tak istnieją. W zależności od oczekiwań klienta możemy stosować:
Technikę hybrydową (microblading + shading). Plusem tej metody jest bardziej wyraźny zarys brwi z wciąż widocznymi włoskami.
Metoda włoskowa – wykonywana za pomocą elektrycznego urządzenia. Efekt jest bardzo podobny jak w przypadku microbladingu, jednak wykonanie zabiegu jest bardziej czasochłonne, a efekt może sie krócej utrzymywać.
Metoda shading – skierowana jest dla osób , które lubią wyraźny efekt cienia na łuku brwiowym. Wygląda mało naturalnie, natomiast posiada grono zwolenników.
Metoda ombre – metoda cienia, gdzie nasada brwi jest tylko trochę zagęszczona imitacją włosów, natomiast trzon i ogon brwi są wycieniowane od jasniejszego do ciemniejszego koloru, z wyraźniejszym zaznaczeniem dolnej linii brwi. Jest to metoda imitująca brwi podkreślone kredką oraz cieniem. Daje efekt High Definition Eyebrows.
Czy brwi w makijażu permanentnym muszą być identyczne jak „bliźniaczki”?
Nie nie muszą być. Brwi powinny być jak siostry, ale nie bliźniaczki i też nie jak dalekie kuzynki. W doborze kształtu brwi należy kierować się kształtem naturalnych brwi oraz kształtem kości budujących łuk brwiowy. Przed wykonaniem zabiegu makijażu permanentnego należy wykonać rysunek wstępny. Wykonujemy nim korektę kształtu brwi oraz ewentualnej asymetrii. Jednak w przypadku dużych różnic pomiędzy prawą i lewą połową twarzy lub wysokości, na których brwi są położone, całkowita korekta może być niemożliwa. Przed przystąpieniem do zabiegu należy przedstawić klientce narysowany „projekt” do akceptacji. Klient może nas wtedy poinformować o zmianach jakie chciałby nanieść. Nie zgadzajmy się na wykonanie zabiegu w przypadku kształtów znacznie odbiegających od norm. Pamiętajmy, iż wykonany przez nas makijaż permanentny to nasz podpis na czyjejś twarzy.
Czy praca jako permanent make up artist jest łatwa, miła i przyjemna?
Tak. W przypadku większości zabiegów klienci są bardzo wdzięczni za przywrócenie poprawnego wyglądu brwi. Jednak zdarzają się czasem osoby, które nie rozumieją zabiegu lub mają nadmierne oczekiwania. Makijaż permanentny to wbrew pozorom poważny zabieg, którego efekty pozostają na lata. Musimy pamiętać, aby klient przed zabiegiem zapoznał się z treścią i podpisał formularz zgody na zabieg. Ta formalność jest to niezmiernie ważna.
Czy mikropigmentacja to tylko chwilowa moda?
Moim zdaniem nie. Od kilku lat zainteresowanie zabiegami wzrasta zarówno w Europie jak i w U.S.A oraz krajach Azji. Uważam, że za parę lat zabieg makijażu permanentnego będzie tak popularny i powszechnie dostępny jak teraz eyebrow tint and shape. Mikropigmentacja to branża rozwijająca się bardzo silnie, a klientów na zabiegi nie brakuje. Bardzo dużo osób potrzebuje pomocy w przypadku utraty brwi lub rzęs w następstwie przebytej choroby. Szerokie jest tez grono kobiet, które marzą by co rano budzić się w makijażu.
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać kilka mitów na temat makijażu permanetnego.
Jeżeli chciałabyś rozpocząć karierę jako Permanent MakeUp Artist, zapraszam na treningi w Be Permanent MakeUp & Advanced Beuty Academy.
Powodzenia
Aleksandra Pawlak-Gudej